Wtyczki WordPress

Przedstawiam poniżej może nie tyle najlepsze wtyczki WordPress, co przydatne i popularne wtyczki do WordPressa.

1. Akismet

Używany przez miliony osób, Akismet jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na ochronę blogu przed spamem w postaci komentarzy i trackbacków. Zabezpiecza on witryny przed spamem. Dostajesz go od razu po instalacji WordPressa.

2. All in One SEO Pack i Platinum SEO Pack

SEO to akronim od Search Engine Optimization –  optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, które generują dla stron większą część ruchu. Wtyczka pomaga w trafieniu czytelnika na Twoją stronę. Pamiętaj jednak, aby po zamieszczeniu nowego artykułu wpisać słowa kluczowe i opis, który pojawi się zaraz pod wynikiem wyszukiwania. Ważny jest tytuł wpisu i tytuły stron – to właśnie te tytuły które możemy ustawić dla wpisów, stron kategorii, tagów i archiwów wyświetlają się jako tytuł w wyniku wyszukiwania.

3. Contextual Related Posts

Wtyczka pozwala wyświetlić listę powiązanych kontekstowo wpisów pod treścią aktualnego wpisu. Robi to oczywiście automatycznie, nie musisz o tym pamiętać. Dzięki temu jest szansa na dłuższe zatrzymanie internauty na Twojej stronie, gdy kliknie w zamieszczony pod wpisem link do podobnego tematycznie artykułu.

4. Dean’s FCKEditor For WordPress

FCKEditor to zaawansowany edytor WYSIWYG (What You See Is What You Get) stworzony dla WordPress. FCKeditor jest wizualnym edytorem HTML rozpowszechnianym na licencji Open Source, który pozwala na łatwe wprowadzanie tekstu za pomocą interfejsu przypominającego programy typu Microsoft Word. Posiada więcej opcji od standardowego edytora, więc tym samym Twoje wpisy będą atrakcyjniejsze wizualnie dla czytelnika.

5. Google+ Plugin

Nazwa wtyczki mówi wszystko o niej samej. Button widać przy wpisie.

6. Google XML Sitemaps

Dzięki tej wtyczce najważniejsze wyszukiwarki są natychmiast informowane o nowym poście na twoim blogu, a także o edycjach już opublikowanych wpisów. To przyspiesza ich indeksowanie i zwiększa prawdopodobieństwo, że nowi czytelnicy szybko dotrą do twojego bloga.

Wtyczka obsługuje nie tylko Google, ale także Bing, Yahoo i Ask.com. Wtyczka powiadamia pośrednio także najważniejsze polskie wyszukiwarki w portalach internetowych: Onet, Interia i Gazeta.pl, ponieważ korzystają one z silnika wyszukiwarki Google.

7. Hello Dolly

To coś znajdziesz po zainstalowaniu WordPressa. To coś to zabawka a nie plugin WordPress.

 8. NewStatPress

Z pewnością jesteś zainteresowany statystykami Twojej strony. Gotowe statystyki, które oferuje WordPress to tylko podstawa. Więcej przydatnych informacji uzyskasz dzięki wtyczce NewStatPress. Podaje między innymi liczbę odwiedzających w poprzednim i bieżącym miesiącu, w poszczególnych dniach tygodnia, które strony były czytane, dzięki wyszukiwaniu jakich słów czytelnik trafił na Twoją stronę, jakie strony odesłały na Twoją, roboty jakich wyszukiwarek zajęły się stroną i inne.

9. NitroLista WP

Świetna wtyczka do budowy listy mailingowej. Autorem jest Tomek Urban. Wystarczy ją zainstalować, w dowolnym miejscu wpisu dodać przycisk „more” z edytora a czytelnik, aby otrzymać darmowy dostęp do reszty artykułu musi zapisać się na listę mailingową. Prosta, ale genialna wtyczka, dzięki której codziennie na moje listy zapisują się nowe osoby.

Więcej o samej wtyczce i jej zastosowaniu przeczytasz tutaj>>>

 10. Polub-To!

Tę wtyczkę kupiłem od Tomka Kołpaczka, ale teraz jest już dostępna dla wszystkich. Mechanizm jej działania jest prosty: blokuje dostęp do wpisu do czasu, aż czytelnik kliknie w przycisk Polub To! Dzięki temu Twój artykuł pojawia się na Facebooku u coraz to innych osób.

11. Related Posts/Pages

Kolejna wtyczka pokazująca powiązane z artykułem inne wpisy.

12. SEO Friendly Images

Wtyczka automatycznie dodaje alt i title podczas dodawania obrazka czy zdjęcia. Oczywiście jeśli samodzielnie nie dodasz opisu do grafiki, o czym nie zawsze się pamięta, a przecież z punktu widzenia wyszukiwarek jest to bardzo ważne.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

13. SEO Smart Links

Wtyczka ta umożliwia automatyczne ustawienie linkowania wewnętrznego na stronie internetowej. Prawidłowo wykonane linkowanie wewnętrzne jest jednym z ważnych elementów dobrej i skutecznej optymalizacji strony i służy wysokiemu pozycjonowaniu w wyszukiwarkach internetowych. Służy to oczywiście także czytelnikom, mogą bowiem w łatwo i szybko znaleźć inne powiązane z daną treścią cenne dla nich informacje.

 14. Sociable Polska Edycja

Automatycznie dodaje linki Twoich wpisów, stron oraz kanałów RSS do ulubionych zakładek portali społecznych.  Bookmarks czyli jak dodać przyciski polecające? Po prostu zainstaluj wtyczkę. Na stronie pojawi się kilkadziesiąt przycisków do różnych portal społecznościowych i podobnych, których części nawet nie znam.

15. Subscribe To Comments

Plugin Subscribe to Comments do WordPress’a pozwala na subskrybowanie komentarzy, które będą się pojawiać przy poście, który komentujesz. Dzięki temu czytelnik zainteresowany tematem lub chociażby komentarzem do swojego komentarza, powróci na stronę.

16. upPrev

Wtyczka do WordPress’a pozwala na wyświetlenie dynamicznego elementu z odnośnikiem do następnego wpisu. Po zjechaniu myszką na dół strony, wyświetla się z prawej strony okienko z odnośnikiem do poprzedniego wpisu. Z testów wynika, że bardzo często czytelnik korzysta z takiej sugestii przeczytania poprzedniego wpisu.

17. WordPress Importer

Czasami ze względów technicznych albo z powodu lenistwa nie robisz backupu bazy danych naszej. Jeżeli serwis jest fizycznie dostępny i możesz zalogować się do panelu administracyjnego WordPress, pomoże Ci wtyczka o nazwie WordPress Importer. Dzięki niej importujesz posty, strony oraz inne treści, komentarze, meta dane i niestandardowe pola, kategorie, tagi i inne wyrażenia, autorów publikacji.

18. WordPress Ping Optimizer

Pingowanie to działanie przydatne przy przyspieszeniu indeksacji nowo opublikowanych treści na naszych serwisach, stronach gdzie linkujemy, blogach, zapleczach itd. Jest bardzo niezwykle przydatną techniką SEO, która pozwala szybciej zaindeksować wyżej wymienione treści.

Pingowanie ma na celu poinformowanie robotów wyszukiwarek o tym, że w sieci pojawiła się nowa treść, którą warto, aby ten robot przejrzał. Na początku wysyłany jest ping do serwera, który takie żądania zbiera. W tym momencie informujemy serwis przyjmujący taką informację o nowej treści.

Kolejnym etapem jest odwiedzenie pingowanego adresu i przejrzenie go przez robota wyszukiwarki. Dzięki takiemu działaniu robot przegląda stronę i o ile wszystko jest w porządku, w niedługim czasie pingowany adres URL zostanie zaindeksowany.

Tak więc wtyczki przyspieszające ten proces mile na WordPress widziane, bo inaczej trzeba by to robić ręcznie.

19. WordPress Popular Posts

WordPress Popular Posts to wtyczka, która oferuję nam statystyki oglądalności konkretnych wpisów. Za jej pomocą możemy dowiedzieć się, jak popularne są wpisy w skali dnia, tygodnia, miesiąca oraz w całości od daty opublikowania wpisu.

20. Google Analyticator

Ułatwia w znacznym stopniu integrację z Google Analytics. Wystarczy tylko zsynchronizować Google Analytics z blogiem WordPress za pomocą jednego kliknięcia.

 21. WP-Polls

WP-Polls służy do umieszczania ankiet. Wystarczy zadać pytanie, wpisać odpowiedzi, dopasować wygląd i zagnieździć całość na stronie.

22. WP Bannerize

Jak nazwa wskazuje, wtyczka służy do umieszczania bannerów na stronie. Ułatwia ona zarówno ich umieszczanie jak również zarządzanie nimi. Można określić miejsce, czas, częstotliwość pojawiania się bannerów na Twojej stronie.

 Wtyczka WordPress potrafi porządnie narozrabiać na blogu a wynika to z tego, że kłóci się z inną już włączoną. Dlatego nie można przesadzać z ilością zainstalowanych i szczególnie włączonych wtyczek. Sprawdź zawsze czy aby nie dochodzi do problemów, gdy włączasz różne wtyczki na tym samym blogu.

 Wtyczki do WordPressa to oczywiście temat niemal niekończący się, bowiem istnieją ich już setku, jeśli nie tysiące. Dlatego proszę o wpisywanie w komentarzach innych przydatnych, ciekawych, oryginalnych wtyczek, które mogą nam, użytkownikom WordPressa, się przydać.

Leave a Reply

%d bloggers like this: