Wykształcenie

Jesteś zadowolony z osiągniętego poziomu wykształcenia?

Czy uważasz, że osiągnąłeś w tym zakresie  wszystko na co Cię stać?

Czy jest dziedzina, która szczególnie Cię interesuje, ale nie uczyłeś się jej?

Czy myślałeś o tym, aby to zrobić?

 

Rzadko namawiam do tego, by być niezadowolonym, ale w przypadku wykształcenia mówię tak: nie przestawaj, idź dalej, ucz się, choćbyś miał już sto lat!

Wykształcenie to takie dobro, którego nikt nam nie odbierze!
Idź do szkoły, zdobądź nowy zawód, skończ studia, uczęszczaj na kursy!

Polacy i tak gremialnie skorzystali z możliwości jakie zaoferował rynek edukacyjny. Mamy jeden z wyższych odsetków uczących się dorosłych, setki szkół różnych szczebli. Zgadzam się, że jakość tego kształcenia i jego wynik, czyli wykształcenie, nie zawsze jest na odpowiednim poziomie. Oprócz skrajnych przypadków jednak, jakakolwiek wiedza jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Człowiek wykształcony nie tylko ma większe szanse na rynku pracy,
lecz również lepiej rozumie świat, innych ludzi, siebie, ma poczucie spełnienia
i satysfakcji, większe poważanie u innych.

Pracowałem między innymi z młodymi ludźmi, którzy wybierali dalszą drogę edukacji albo… chcieli z niej zrezygnować. Zawsze wszystkich namawiałem na naukę stosowną do ich możliwości intelektualnych. Zachęcałem, aby chociaż spróbowali. Jeśli już żaden argument nie trafiał, mówiłem: zrób to dla papierka, może Ci się przydać. O chociaż nie wszyscy wytrwali, nie każdemu się udało, to nadal wszystkich namawiam: uczcie się!

Z badań wynika, że tak naprawdę biorąc pod uwagę dochody, liczy się w tej konkurencji tylko wykształcenie wyższe, nawet biorąc pod uwagę nakłady na nie. Dodatkowo efekty finansowe studiów rosną wraz ze stażem pracy. Tak więc najefektywniej jest studiować za młodu, a następnie pracować wykorzystując zdobytą wiedzę, dyplom i doświadczenie.

Pamiętaj: dobre wykształcenie to jeden z elementów wysokiej jakości życia.

Więcej w mojej książce: Jakość życia. Jak ją podnieść i cieszyć się życiem!

Leave a Reply

%d bloggers like this: