Wyrażanie i opisywanie uczuć

1Wciąż mamy mnóstwo problemów z wyrażaniem emocji i uczuć. A także z ich opisywaniem. W polskich szkołach już jest pod tym względem lepiej. W rodzinach również. Niestety, to że jest lepiej, nie znaczy, że jest dobrze. Jeden problem to ten, że często nie panujemy nad swoimi reakcjami i dajemy się ponieść emocjom, najczęściej tym negatywnym. Drugi problem, który oczywiście wiąże się z pierwszym to ten, że nawet nie umiemy opisywać swoich emocji i uczuć.

Nauka wyrażania różnych stanów pomaga to na co dzień nie tylko w komunikowaniu innym o tym, co się czuje, ale również w panowaniu nad sobą, szczególnie, gdy dotykają człowieka emocje i uczucia negatywne. Ale również z tymi pozytywnymi mamy problemy. Czasami jedynym znanym sposobem na radość i również smutek jest picie alkoholu.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Oczywiście nie tędy droga. Wiele kobiet narzeka, że szczególnie mężczyźni mają problemy z wyrażaniem i opisywaniem uczuć. Takie jest jednak wychowanie i oczekiwania cały czas chyba większości ludzi w stosunku do chłopców a później mężczyzn. I nie jest tak, że kobiety wiążą się z nieczułymi słupami, tylko po prostu wielu mężczyzn nie zostało nauczonych jak mówić i okazywać uczucia.

Zacząć trzeba po prostu od wzbogacenia słownictwa dotyczącego stanów emocjonalnych i uczuć człowieka. Brak umiejętności opisania tego co się ze mną dzieje, powoduje utrudnienia w relacjach z innymi, a ponadto frustrację. Pamiętać również trzeba, że nie chodzi tylko o kontakty prywatne, ale także o zawodowe. Brak więc umiejętności opisywania i wyrażania swoich emocji i uczuć wpływa negatywnie na wszystkie sfery naszego życia. Nieudane związki, zerwane przyjaźnie, problemy w pracy to pokłosie tego braku w wychowywaniu i edukowaniu dzieci, które stając się dorosłymi stają się często tym samym osobami nie pozbawionymi ludzkich odruchów, tylko umiejętności wyrażania tego, co czują.

Zobacz kurs komunikowania się>>>

Leave a Reply

%d bloggers like this: