YouTube. Koniecznie

YouTube zna większość internautów, każdy oglądał tam jakiś filmik, najczęściej coś śmiesznego, albo jakieś porady.

Przyznam się, że ten wpis (i kolejne poświęcone YouTube) to takie narzędzie zmobilizowania samego siebie do częstszego wykorzystywania tego portalu. Mam tam kilka kanałów, ale niestety jak do tej pory, nie wykorzystywałem potencjały tej metody docierania do ludzi, jakim są filmy, materiały video i samo YouTube.

Przyczyn jest kilka. Dla mnie łatwiej jest napisać tekst, niż nagrać video, do którego trzeba przygotować prezentację. Prezentacja wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Można to ominąć i wystąpić przed kamerą, opowiedzieć o tym, co się miało zamiar pokazać w prezentacji. Ja zdecydowanie lepiej czuję się w wystąpieniach twarzą w twarz, na żywo, gdy jest interakcja. Reakcje widzów są dla mnie ważne, bowiem od razu wiem, czy to, co mówię, jest interesujące, czy może muszę skorygować wystąpienie itd. Niestety z video umieszczonym na blogu/YouTube tak nie ma. Reakcja następuje dopiero po zamieszczeniu, w komentarzach. To oczywiście trochę moja wymówka, ale jednak wolę występować na żywo.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Kolejna rzecz, która sprawiła, że rzadko do tej pory wstawiałem filmy na YouTube: sprawy techniczne. Nie jestem niestety utalentowany plastycznie, robienie grafik to dla mnie horror. Podobnie jest z filmami, które trzeba zmontować, wstawić jakieś efekty, muzykę… Wszystko to wymaga czasu i pewnych umiejętności. Nie pozostaje mi jednak nic innego, jak nauczyć się tych, w sumie niezbyt skomplikowanych, umiejętności.

Filmy można przygotować bowiem jeszcze prościej, niż napisałem. Szczególnie jest to dobre wyjście dla osób, które nie lubią się pokazywać na ekranie. Można przecież robić filmy nagrywając ekran komputera i dając w ten sposób praktyczne porady czy też pokazując jeszcze coś innego (na przykład grę). Nie widać Cię, nie musisz przygotowywać prezentacji, film, gdy nie popełniasz dużo błędów, jest łatwo zmontować. Dobry pomysł?

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Po pierwsze, jak wspomniałem, żeby się zmotywować do częstszego nagrywania filmów. Po drugie, ponieważ chcę w ten sposób zapowiedzieć artykuły na temat YouTube. Temat pojawiał się tutaj za rzadko. 

A wszystko przez to, że video jako forma komunikacji internetowej, a także promocji marki, bloga, strony, siebie, produktów, to już bardzo silna i skuteczna metoda. Trzeba więc to wykorzystywać…

2 Comments

  1. Laptopshop

    Youtube to bardzo dobra opcja jeżeli chcemy reklamować swoją działalność a w obecnych czasach nie ogranicza nas nic. Każda branża i działalność nadaje się na youtube, od sklepów internetowych po firmy budowlane. Zachęcam do takiej działalności i życzę powodzenia 🙂

    1. Przemysław Pufal

      Faktycznie, jest to portal dobry niezależnie od tego, jaką działalność się prowadzi, czy jakie produkty się promuje. Dobra forma promocji.

Leave a Reply

%d bloggers like this: