Żaden człowiek nie powinien osądzać innych

ipzo„Żaden człowiek nie powinien osądzać innych, jeśli sam całkowicie szczerze nie odpowie w głębi serca na pytanie, czy w podobnych okolicznościach nie postąpiłby tak samo.”

Viktor Emil Frankl

Żadne człowiek nie powinien osądzać innych, gdy to, co piętnuje, sam robi udając, że jest idealny. Taka wersja pasowałaby do wielu Polaków. Kłamstwo, udawanie, hipokryzja to atrybuty Polski. A żeby być bardziej precyzyjnym: hipokryzja to atrybut wielu Polaków.

Polacy są w stanie skrytykować każdego za wszystko i za cokolwiek. Wydaje się, że przekroczono już wszelkie granice zakłamania. Gdyby uwierzyć w to, co Polacy piszą i mówią o sobie i o innych, to trzeba by wierzyć, że obok mnóstwa ludzi wręcz świętych i idealnych, żyje kolejna spora grupa ludzi, którzy na miano ludzi nie zasługują.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Hipokryzja rządzi niepodzielnie w każdej grupie społecznej, zawodzie, grupie wiekowej. Mnóstwo z nas mówi i pisze o sobie w samych superlatywach, za to o innych nie są w stanie powiedzieć nic dobrego. Ba, gdyby chociaż milczeli, ale perwersyjną przyjemność sprawia im krytykowanie za to, co sami robią, ale są w stanie to ukryć. A czasami nawet nie. Obłuda wyższego poziomu, doprowadzono do perfekcji. Dwulicowość, której nikt się nie wstydzi, gdy zostaje na niej przyłapany. Brak zasad moralnych opisywany u innych i nie zauważany u siebie.

Nie ma co się tłumaczyć, usprawiedliwiać. Zajmij się swoimi wadami, a gdy je zwalczysz, pomóż innym również to zrobić. Zamiast wciąż krytykować, zwalczać, piętnować, stań się przykładem dla innych.

>>> Książki Viktora Emila Frankla 

Skomentuj!

2 odpowiedzi na “Żaden człowiek nie powinien osądzać innych”

  1. Jeżeli się zastanowimy, to nie da się nie osądzać innych. Nawet Ty pisząc ten tekst „zaszufladkowałeś” Polaków i oceniłeś ich jako hipokrytów.
    Jakby nie patrzeć to jest osądzanie innych 😉 I w sumie też przykład hipokryzji, bo w tekście krytykujesz osądzanie innych i zarzucasz im hipokryzję – w ten sposób sam osądzając ich.
    A wracając do problemu osądzania – każda opinia jest pewnego rodzaju „wydaniem sądu” na daną osobę. I dopóki ktoś nie skupia się bardziej na życiu innych, niż na swoim to według mnie nie ma w tym nic złego 😉

    • Zauważcie proszę, że tytuł wpisu to tylko część cytatu. Pozwoliłem sobie na opisanie tej wady Polaków, ponieważ mogę sobie zarzucić wiele, ale raczej nie hipokryzję. Zgodnie z tym co powiedział Frankl, oceniam, że akurat hipokryzja nie jest moją wadą. Mam inne 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: