Zawód fotograf Ciąg dalszy nastąpił Chris Niedenthal

Kilka lat temu Niedenthal wydał swoje wspomnienia pod tytułem „Zawód fotograf”. Teraz dostajemy do czytania nowe, uzupełnione wydanie tej książki z dopiskiem w tytule „Ciąg dalszy nastąpił”.

Nie jest to dokładna autobiografia, w której zawarto każdy szczegół życia fotografa, ale Niedenthal zaczyna swoją opowieść od dzieciństwa i nie pomija żadnego etapu swojego życia. Opowiada o swoim życiu i karierze chronologicznie, bez udziwnień i filozofowania. Wystarczy, że ma bardzo ciekawe i udane życie. Z pewnością i jemu w życiu i czytelnikowi pomaga poczucie humoru autora.

Fotografować zaczął wcześnie, wpływ miała rodzina, w tym wujkowie Niedenthala. Po małej maturze dostał się do najlepszej szkoły fotografii w Anglii, London College of Printing, ale niewiele się w niej nauczył i był rozczarowany studiami w tym przybytku.

W 1973 roku, mając 23 lata, przyjechał na parę miesięcy do Polski i został na stałe. Z polonusa stał się Polakiem. Język znał z domu, wcześniej bywał w Polsce w czasie wakacji.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Wybrał fotoreportaż, bo po prostu najlepiej się w tej dziedzinie odnajdywał. Niedługo potem zaczął fotografować mniejsze historie i wielką historię, która wydarzała się wtedy w Polsce i w regionie. Strajki, Solidarność, Wałęsa, Miłosz, Jan Paweł II, przełom 1989 roku. Oczywiście omawia w książce powstanie swoich ikonicznych zdjęć, typu Czas Apokalipsy. Pracował między innymi dla Newsweeka czy Time`a, w których miał swoje zdjęcia okładkowe, co oczywiście dla każdego fotografa jest zawsze dużym wyróżnieniem. Pracował dla różnych innych czasopism i to na całym świecie, dużo podróżował. Prowadził również agencję reklamową, następnie realizował różne projekty artystyczne, wystawy, a w momencie nowych protestów społecznych w Polsce, ponownie wyszedł z aparatem na ulice.

Chris Niedenthal szczerze pisze o swoich błędach i porażkach, nie ukrywa ich, to też jest cenne nie tylko dla czytelników – fotografów, ale każdego lubiącego jego fotografie. Są też informacje z życia prywatnego autora. We wspominkowej książce fotografia nie mogło zabraknąć zdjęć, zarówno tych znanych, jak i mniej znanych, a także z prywatnego archiwum.

„Zawód fotograf Ciąg dalszy nastąpił” jest książką nie tylko dla fotografów i wielbicieli twórczości Chrisa Niedenthala, ale również dla zainteresowanych sztuką czy naszą historią.

 Moja fotografia- prosta, bez nowatorstwa, bez ekstremalnych efektów, ale esencjonalna.

Leave a Reply

%d bloggers like this: