Jak zostać pisarzem Recenzja

Marzenie o byciu pisarzem nawiedza wiele osób. Niektórym się udaje, innym nie. A jeszcze innym niestety się udaje i wydają książki, które potem czytamy…

Dość żartów! Oto mamy, zdaje się, pierwszy polski poradnik dla wszystkich, którzy chcą zostać pisarzem, zaznać sławy i bogactwa. To podręcznik pisania tekstów, które określa się też jako creative writing – twórcze pisanie. Tutaj autorzy skupili się na poradach dotyczących pisania prozy. Poeci muszą jeszcze poczekać.

Autorzy tej książki  (Andrzej Zawada Karol Maliszewski Leszek Pułka Marcin Hamkało Paweł Urbaniak Urszula Glensk) to teoretycy i praktycy, a najczęściej dwa w jednym, mamy więc gwarancję, że znają się na opisywanych zagadnieniach.

Bogactwo poruszanych tematów zachęca do czytania. Autorzy piszą między innymi  o tym jak zacząć, czy trzeba mieć natchnienie czy wystarczy pracować, czy trzeba być oryginalnym, czym jest warsztat pisarza. Omawiają takie zagadnienia jak fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, styl i stylizacja, postać literacka, dialogi i monologi, odmiany literatury, praca z redaktorem, życie literackie, prawa autora. Uff… A to jeszcze nie wszystko, radzę zajrzeć do spisu treści!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Są oczywiście cytaty, przykłady z życia i pracy znanych pisarzy, a także sporo humoru, dzięki temu wszystkiemu poradnik czyta się przyjemnie. Gorzej, gdy dojdzie się do etapu wprowadzania tych porad w życie, prawda?

W książce przyszły pisarz ma również bardzo ciekawe, oryginalne ćwiczenia, przykłady, pytania, porady, których nie znajdzie w internecie!

Mam poczucie niedosytu, ponieważ niektóre tematy zostały potraktowane dość skrótowo, ale cóż, jak będzie zapotrzebowanie to i kolejne poradniki zostaną wydane.

Ale wielu piszących, nie tylko przed debiutem, musi przeczytać „Jak zostać pisarzem”!

Wręcz życzyłbym sobie, żeby każdy, komu wydaje się, że nie tylko może, ale i powinien pisać i co więcej, dzielić się efektami swojego pisania ze światem, przeczytał tę książkę. Nie wiem czy świat będzie dzięki temu lepszy, ale książki na pewno.

Leave a Reply

%d bloggers like this: