Życia nie znasz!

 

Życia nie znasz! Gdy sam słyszałem takie zdanie skierowane w moją stronę, to się oburzałem. Jednak teraz, po latach, zaczynam coraz częściej myśleć, że naprawdę coś w tym jest… I to dosłownie niektórzy życia nie znają, ale za to znają się na wszystkim.

Gdy tak sobie obserwuję media tradycyjne i elektroniczne, w tym media społecznościowe, to coraz częściej dochodzę do wniosku, że pracują w nich, występują i wypowiadają się osoby, które życia nie znają.

Pierwszy lepszy z brzegu życiorys. Mieszkał sobie taki jeden dziennikarz w Warszawie od zawsze. Tam też ukończył studia i zaraz po nich zaczął pracować w pewnej telewizji. I on, proszę państwa, zna się na wszystkim. Dla niego wszystko jest proste. Ludzie powinni robić tak, jak on sobie wyobraża, że powinni.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Nie on jeden tak postępuje. Dla osób, które niestety nie wiedzą jak wygląda życie przeciętnego Polaka, wszystko jest czarno – białe, nie ma tam żadnych odcieni szarości. Są skłonni potępić i skazać ludzi za błahe nawet przewinienia.

Żyją, ale jakby w kokonie: z domu poszli na studia, po studiach zaczęli pracę w tym medium czy innej korporacji. Wprawdzie większych problemów w życiu nie mieli, nie znają ludzi z innych grup społecznych, ale nie przeszkadza im to wyrażać moralnej wyższości a czasami nawet pogardy dla szaraczków. Których nie znają. Których codziennych problemów również nie znają. Nie wiedzą, ale się wypowiadają.

Dla nich wszystko jest jednoznaczne: ten jest leniwy, tamta głupia, nic ci Polacy nie umieją, wszyscy są złodziejami, dziwkami a już na pewno wszyscy oszukują.

I to mówią ludzie, których największym życiowym osiągnięciem jest praca, w której krytykują wszystkich i wszystko…

Bo w swoim mniemaniu znają się na wszystkim i wszystko wiedzą…

Leave a Reply

%d bloggers like this: