Prawdziwa wygrana to przestać grać – jak uwolnić się od hazardu, który stał się nałogiem?
Kasyno, zakłady bukmacherskie, gra w karty – wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że potrafisz zachować kontrole nad graniem. Niestety, w przypadku hazardu bardzo łatwo ją stracić. Emocje sięgające zenitu i wielkie pieniądze w zasięgu ręki sprawiają, że w hazard bardzo łatwo wpaść, a o wiele trudniej poradzić sobie z jego negatywnymi konsekwencjami. Nałogowe granie rujnuje zdrowie fizyczne, psychiczne oraz relacje międzyludzkie. Jeśli jesteś miłośnikiem hazardu i lubisz spędzać czas w kasynie czy na hazardzie online, zapoznaj się bliżej z poniższą lekturą i przekonaj się, czy Twoje granie jest jeszcze w granicach normy, czy może już dawno przekroczyłeś próg uzależnienia.
Hazard to uzależnienie, które w ostatnich czasach stało się niemal tak samo popularne, jak uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Niestety, nadal przez wiele osób jest uważany jako coś mniej groźnego niż alkoholizm czy uzależnienie od narkotyków. O tym, że jest to nieprawda z pewnością przekonały się osoby, które z powodu nałogowego grania straciły pieniądze, rodzinę i wiele lat z własnego życia. Jeżeli kręci Cię ryzyko związane z grami hazardowymi, marzysz o wielkich wygranych i swoje życie uzależniasz od kolejnego obstawiania czy wrzucania monet do automatu, zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, czy to, co uważasz za formę relaksu nie wymknęło się przypadkiem spod kontroli.

Choć wydawałoby się, że nałogowy hazard jest dosyć niszowym uzależnieniem w porównaniu na przykład do alkoholizmu, w rzeczywistości dotyka on całkiem sporo osób. Szacuje się, że około 1 procent populacji ma problem z patologicznym hazardem, a kolejne 2-3 procent to osoby, które grają na granicy ryzyka. Co więcej, uzależnienie od hazardu często współwystępuje z innymi uzależnieniami, w szczególności od alkoholu. Wynika to z faktu, że osoby podatne na uzależnienia łatwiej i szybciej zaczynają grać w sposób nałogowy niż te osoby, które nie są zagrożone uzależnieniami. Przykładowo – ryzyko wystąpienia nałogu hazardowego u dzieci hazardzistów jest o wiele wyższe niż w przypadku osób, których rodzice nie mieli problemów z nałogami.
ZOBACZ PORADNIK Życie bez hazardu. O tym jak wyrwać się z nałogu>>>